Nové chráněné bydlení pro osoby s duševním onemocněním v Č. Budějovicích

Autor: Věrka

Chráněné bydlení se nachází v okrajové části Českých Budějovic. Jedná se o rodinný dům v řadové zástavbě, který na první pohled ničím nevybočuje z místního koloritu.
Lidé, kteří zde od 1. března 2018 žijí, mnohdy strávili i několik let v psychiatrických léčebnách, jejich stav je stabilizovaný. Protože jejich onemocnění v minulosti zkomplikovalo rodinné vztahy a vazby, potřebují nový domov, odrazový můstek zpátky do běžného života. Na denní směny je zde sedm dnů v týdnu i odborný pracovník, který klientům pomáhá s praktickými záležitostmi (hledání zaměstnání, narovnání kontaktu s rodinou, vaření atd.). Takové bydlení už jedno FOKUS provozuje, a to pro 10 osob v Branišovské ulici v Českých Budějovicích. Je to funkční koncept.

no images were found

„V domě bydlí 5 osob, kterým pracovníci pomáhají při získávání dovedností spojených s praktickým fungováním. Cílem je, aby se obyvatelé dokázali osamostatnit a zvládli časem žít spokojený život s nižší mírou podpory mimo chráněné bydlení. Jsme rádi, že jsme mohli tento projekt rozšířit a děkujeme městu i kraji, že nás v tom podporují,“ říká Zdeňka Kuviková, ředitelka FOKUSu České Budějovice.
Dům byl ještě před měsícem úplně prázdný, chyběl veškerý nábytek. Kromě nejzákladnějšího vybavení v kuchyni tu nebylo vůbec nic. Na pořízení nutných věcí přispělo mnoho dárců. „SCONTO Nábytek s.r.o., ČEVAK a.s., BELIS a.s., Tanby s.r.o. (prof. MUDr. Alan Bulava), MUDr. Marie Heřmanová s.r.o. a další. Jim všem velmi děkujeme za podporu, kterou nám poskytli,“ vyjmenovává Věra Michalicová, pracovnice pro vztahy s veřejností za FOKUS České Budějovice.
Přesto ještě chybí některé důležité věci. V zahradním přístěnku chtějí zřídit malou dílnu pro klienty, uvítali by svěrák a nářadí pro kutily. Na zahradě je celoročně co dělat, zdejší obyvatelé chtějí vytvořit záhonky na pěstování zeleniny a chovat slepice. S tím vším jsou spojeny vstupní náklady. Aktivity klientů chráněného bydlení můžete finančně podpořit např. zde: https://www.darujme.cz/projekt/1200775. Děkujeme.
Text: vm