Od 13. 5. se připojte k Evropskému týdnu pro duševní zdraví

Autor: Věrka

Společně do Terstu a zpět / Od institucí k životu v komunitě

V týdnu od 13. do 19. května 2024 vyrazte ven na procházku nebo si zaběhat. Kdekoliv. Pomůžete tím sobě i druhým.

Společně s Vámi chceme znovu urazit vzdálenost, která odpovídá trase do italského Terstu a zpět. Pamatujete na kampaň na podzim 2023? Tentokrát se přidává celá ČR! 

Sdílejte zážitky a fotky v aplikaci Relive a na sítích s hashtagem #1000kmprodusevnizdravi

Nainstalujte si do telefonu aplikaci Relive (je zdarma, návod na instalaci tady) a přidejte se do výzvy „Společně do Terstu a zpět“. Sdílejte zážitky, výhledy, zkušenosti, nesnáze i radosti z cest s fotkami či videi na sítích s hashtagem #1000kmprodusevnizdravi.

Užijte si radost z pohybu

Fyzická aktivita přispívá k uvolňování endorfinů a endorfiny, hormony štěstí, pomáhají zlepšovat naše duševní zdraví. Snižují stres a pomáhají zahnat pocity úzkosti. Fyzický pohyb zvyšuje sebedůvěru a prospívá v mnoha dalších oblastech života. Užijte si radost z pohybu. Prospějete tím sobě a můžete motivovat i další.

Od institucí k životu v komunitě

Před padesáti lety právě zde v terstské léčebně zahájil psychiatr Franco Basaglia transformaci ústavního systému na komunitní služby a změnil tak navždy pohled na péči o lidi s duševními problémy. Na této cestě je naše společnost také.

Na společné cestě pojďme diskutovat téma cesty, která je často mnohem delší a složitější, než cesta do Terstu a zpět. Pojďme se zamyslet nad cestou z instituce do života v komunitě. Jak se daří dostat z instituce? Jaké jsou na takové cestě bariéry a překážky? Co by pomohlo? 

Film a publikace o uzavření psychiatrické léčebny v Terstu a návratu pacientů do běžného života

Více o tom, jak Franco Basaglia uzavřel psychiatrickou léčebnu v Terstu a umožnil návrat pacientů do běžného života se můžete dozvědět ve filmu Bylo jednou jedno město bláznů (zdarma ke zhlédnutí). 

Nebo v publikacích Fokusu (zdarma ke stažení):

  • 📚 pdf  Terst / FACT /Otevřený dialog
  • 📱e-kniha Svoboda především: Analýza zkušeností s komunitní péčí o duševní zdraví v italském Terstu a její význam pro Nizozemsko. Rozšířené vydání doplněné o české zkušenosti. Christien Muusse, Sonja van Rooijen

Evropské příklady deinstitucionalizace a reforma psychiatrické péče v České republice 

Akci pořádá FOKUS Česká Republika, ve spolupráci s Asociací komunitních služeb (AKS), v rámci Evropského týdne pro duševní zdraví. FOKUS a AKS poskytují sociální a zdravotní komunitní služby dospělým a dětem starším 12 let, aby mohli žít normální život tam, kde se jim líbí.