Podpořte nás

Představujeme hlavní hosty besedy 23. září

Autor: Věrka

Hlavními hosty besedy Co (ne)pomáhá k zotavení budou Petra, Jitka, Zdeňka Kuviková a MUDr. Jan Bečka. Beseda se koná ve čtvrtek 23. září v 17 hod. v českobudějovické Solnici a je určena pro širokou veřejnost. Restaurace Solnice | Piaristické nám. 3, České Budějovice

Vstupné dobrovolné. Prosíme o dodržování platných protiepidemických opatření, děkujeme. 

 

PETRA, MÁ VLASTNÍ ZKUŠENOST S KŘEHKOSTÍ DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

„Jsem vděčná, že jsem našla partnera, se kterým je mi dobře a který si rozumí i s mou dcerou.

Co mi pomohlo k zotavení? Hlídat si čas pro sebe a rodinu, zdravý životní styl, zlepšení vztahů s matkou a zaměstnání, které zvládám.

Jednou z příčin nemoci byl náročný rozchod s bývalým partnerem a obavy, které ten čas provázely. Pomohlo mi, když jsem jej uviděla spokojeného s manželkou a dětmi. Byla to úleva a strach tím odešel.

 

JITKA, MÁMA DOSPĚLÉHO SYNA S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM

„Aktuálně žiji prací, spánkem a relaxací.

K zotavení, podle mě, pomáhá eliminace stresu a sebepřijetí.

Impulsem pro to, abych promluvila o nemoci svého syna, byla potřeba podělit se o zkušenosti, problematiku duševního onemocnění, možnost sdílet a získat odborné informace.

Myslím si, že v našem státě se lidé s duševním onemocněním odstavují na okraj společnosti.“  

 

ZDEŇKA KUVIKOVÁ, KOORDINÁTORKA REFORMY PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ NA JIHU ČECH

„Aktuálně žiji FOKUSem, který je pro mě stále důležitou součástí života, rodinou a samozřejmě také reformou péče o duševní zdraví.

Zotavení je podle mě dlouhodobý proces, který vyrůstá z naděje, zplnomocnění, odpovědnosti a běžných rolí v životě. Myslím, že jej znesnadňují dlouhodobé vytržení z běžného života či od sociálních vazeb.

Cílem změny systému péče o duševní zdraví je, že lidé budou mít možnost čerpat podporu tam, kde žijí a bude jim časově a místně dostupná i preventivní péče a pomoc v krizových situacích.

Podle mě se pozná, že je reforma na dobré cestě i podle toho, že veřejnost, včetně odborné, nestigmatizuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním.“

 

JAN BEČKA, PSYCHIATR, PRAXE V OBORU 23 LET

„Žiji svým životem a tím, aby ten byl spokojený, neřkuli šťastný… Profesně pak reformou psychiatrické péče a tím, jak ji uskutečňovat beze střetů s „tradičním systémem“, ideálně ve vzájemné spolupráci a koordinaci. Dále pak tématem duchovního přesahu v psychoterapii a způsobu jeho využití, při kterém nebude docházet k náboženské, či jiné ideologizaci.

K zotavení, či snad dokonce úzdravě, pomáhá otevřenost a vzájemná důvěra mezi klienty a institucemi. Aktivní spolupráce a sdílená víra v to, že zotavení je možné.  Na obou stranách též odvaha „vystoupit z komfortní zóny“, nebát se zkoušet „nové“ věci či postupy. 

O způsobu léčby rozhodujeme s pacientem společně. Podle toho, v čem najdeme shodu mezi pohledy obou stran, někdy i s přihlédnutím ke straně třetí (příbuzní, instituce).“

Děkujeme za podporu a partnerství při Týdnech obyčejného šílenství: 

Restaurace Solnice (propůjčení prostor)

Kulturní centrum Prádelna (spolupráce na programu)

České galerie a Skupina F (spolupráce na realizaci výstavy)

Dominika Kunzová (autorka grafiky hlavního letáku) 

Nadace Divoké husy (finanční podpora FOKUSu)

Přispějte

Věnujte finanční či hmotný dar na podporu služeb pro lidi s duševním onemocněním

Chci teď darovat