Zaměstnávání lidí s duševním onemocněním

Autor: Věrka

„Dobrý den, už mám práci, díky,“ pípla mi dnes ráno sms. Připomněla mi všechna setkání s Františkou za posledního půl roku. Od první schůzky, při které šlo více o podporu zdravého sebevědomí a posílení důvěry, že má i náročnější práci, než je úklid. Přes pomoc se sepsáním životopisu a oslovování  zaměstnavatelů. Motivační rozhovory s kolegyní Agátou či doporučení školení a sebe rozvojových aktivit u externí organizace 4BL

„Je to skvělé, má práci. A nakonec ji objevila sama,“ říkám si s vnitřní radostí nad zprávou od Františky. 

Ve FOKUSu nemáme pracovní místa, kde bychom klienty zaměstnávali. Spíše chceme, aby, třeba s naší pomocí, hledali a nacházeli uplatnění na běžném trhu práce. Pomáháme jim s vyhledáváním zaměstnání, když mají zájem, tak také s kontaktováním zaměstnavatelů. Zaměstnavatelům nabízíme spolupráci, podporu při řešení všemožných situací, vždy ale s předchozím souhlasem a vědomím konkrétního klienta. 

V období září 2018 – říjen 2020 jsme realizovali projekt Individual placement and support II – podpora lidí s duševním onemocněním na trhu práce. Projekt financoval Evropský sociální fond z operačního programu Zaměstnanost. Protože loni po skončení projektu nebylo vhodné se sejít (covid), na skromnou oslavu došlo až letos. Tady je foto týmu, který se na pomoci s hledáním a udržením zaměstnání podílel. 

Zleva: Věrka Michalicová, Agáta Zajíčková, Lenka Pospíšilová a Lucka Kolářová 

Co jsme slavily? Tady to je: 

Projekt byl zaměřen na zvýšení zaměstnanosti lidí s duševním onemocněním na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Za celou dobu realizace projektu jsme oficiálně spolupracovali s 55 klienty (neoficiálně s 86 lidmi – 31 osob bylo v kategorii zájemců).

Zaměstnání získalo 41 žen a mužů. Někteří za období trvání projektu vyzkoušeli více zaměstnání. Celkově jsme evidovali 25 pracovních smluv na chráněných pracovních místech a 17 na volném trhu.

Pro 13 zaměstnavatelů jsme z dotace poskytli mzdový příspěvek na zaměstnání našich klientů (vč. zákonných odvodů) v celkové částce 598 250 Kč.  

Pomoc s hledáním a udržením zaměstnání obnášela např. podporu se sestavením životopisu a motivačního dopisu, společné hledání vhodných pracovních pozic podle možností, pracovních zkušeností a přání klientů, případně doprovod na pracovní pohovor, intenzivní podporu první dny v zaměstnání a průběžnou podporu klientů a zaměstnavatelů po uzavření prac. smlouvy. 

Kromě toho 10 klientů docházelo na dlouhodobou individuální terapii a 17 osob využilo nabídky setkání s peer konzultantkou, která má vlastní zkušenost s duševním onemocněním.