Bylo jednou jedno město bláznů

Autor: Věrka

Nezisková organizace FOKUS České Budějovice se letos připojí do programu Budějovického Majálesu. V literární kavárně Měsíc ve dne se bude v úterý 22. května 2018 od 18 hodin promítat film Bylo jednou jedno město bláznů (35 min.). V čase se v něm přeneseme do 70. let minulého století, kdy v severoitalském přístavním městě Terst působil psychiatr Franco Basaglia. Zdejší léčebna byla první, kterou postupně v Itálii rozpustili.

Výsledky toho, že se lidé zotavovali doma s odbornou podporou, byly výrazné. Tak, že v roce 1978 přijal italský parlament zákon o zrušení psychiatrických léčeben v celé zemi. Přesto vyvolává působení Franca Basaglia a jeho spolupracovníků do dnešních dnů kontroverzní reakce.
Byl Franco Basaglia reformátor? Realista nebo idealista? Je možné žít kvalitní život s duševním onemocněním? Se schizofrenií, bipolární poruchou či těžšími formami depresí? A co může udělat každý z nás, když se mu blízký svěří, že má duševní onemocnění, jak na to reagovat?
Po společném zhlédnutí filmu budou společně s Vámi o tom všem diskutovat pracovníci FOKUSu České Budějovice. Ti dnes a denně podporují lidi s vážným duševním onemocněním, kteří žijí tady na jihu Čech, na jejich cestě k zotavení.
Těšíme se na setkání s Vámi!
Text: vm

Lorenzo Toresini

Lorenzo Toresini, spolupracovník Franca Basaglia, při loňské návštěvě Budějovic. Foto archiv