Velikonoční pozdrav a novinky z FOKUSu

Autor: Věrka

Milí přátelé z řad lidí s vlastní zkušeností s křehkostí duševního zdraví, milí spolupracovníci, podporovatelé, dobrovolníci a všichni Vy, kdo čtete tyto řádky,

posíláme Vám velikonoční pozdrav a přejeme Vám krásné sváteční dny. Vajíčka na fotce jsou dílem paní Terky, která je teď ve středu zdobila společně s dalšími klienty, pod vedením paní Marie, v Programu denních aktivit ve FOKUSu na Novohradské.

Máme dost novinek a zajímavostí ze služeb pro lidi s obtížemi v oblasti duševního zdraví. V mnoha případech na tom máte velký podíl i Vy konkrétně. Na tomto místě Vám chceme poděkovat za podporu finanční, morální či motivační. Vážíme si toho. A tady je přehled toho nejdůležitějšího, co se i s Vaší pomocí dělo, děje či dít může😊

 

SBÍRKA NA DODÁVKU – PŘISPĚJTE NA VOLANT NEBO ROVNOU NA MOTOR

Mohli jsme převézt koberec, který takto trčel z auta? Bez velkého auta jsme v maléru. S Vaší pomocí na něj zvládneme nasbírat potřebných 700 000 Kč, teď už máme díky Vám naspořeno zhruba 60 000 Kč. Začátek je to dobrý 👍. Jak na to, aby Vám, nepřipadal Váš dar jako kapka v moři? Ne každý můžeme věnovat desítky tisíc… Co ale přispět na konkrétní věc do auta? Pojďte do toho s námi.  

 • Volant – dar v hodnotě 11 340 Kč 😇
 • Ráfek (disk) s pneumatikou letní či zimní – dar v hodnotě 8 452 Kč
 • Přední sklo – dar v hodnotě 4 800 Kč 🛣️
 • Řadící páka – dar v hodnotě 2 570 Kč
 • Autolékárnička – dar v hodnotě 178 Kč ⚕️
 • Převodovka – dar v hodnotě 78 400 Kč
 • Motor – dar v hodnotě 150 000 Kč 😎
 • Různé jiné části auta – dar podle Vašeho uvážení 🚐

Číslo účtu pro Vaše dary: 573112309/0800, do poznámky napište DAR NA AUTO. Děkujeme ❤️.

QR kód s číslem účtu je tady:

P. S. Návrhy výší příspěvků na jednotlivé díly dělala Věrka. Ona má sice tři řidičáky a dokonce si u praktické části maturity vytáhla téma Traktor a seřízení pluhu, ale tím její kariéra traktoristky skončila a většinu technických věcí zapomněla 🚜.

FINANČNÍ SBÍRKA NA ZAČÁTKU ROKU

Od 7. do 18. ledna se v Českých Budějovicích a Třeboni konala společná setkání v různých církevních sborech, která byla součástí akce s názvem Týden za jednotu křesťanů. Sbírka, která je s těmito setkáními spojena, letos směřovala na podporu lidí s obtížemi v oblasti duševního zdraví skrze služby FOKUSu České Budějovice. Součet všech jednotlivých příspěvků dal dohromady částku 24 010 Kč. Děkujeme všem lidem do farností, sborů a náboženských obcí, kteří se ke sbírce připojili. Tyto peníze jdou do „kasičky“ na pořízení auta.  

NOVĚ JE FOKUS I V CENTRU BUDĚJOVIC

Dostali jsme velkorysou nabídku od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na pronájem tří kanceláří v centru Budějovic. Díky tomu nás nově najdete naproti nádraží na adrese Lannova 63. Jsme tu pro všechny klienty, kteří potřebují pomoc s hledáním zaměstnání, mají domluvenou individuální schůzku, nebo jdou na skupiny pro děti, mladistvé či mladé dospělé. Máme obrovskou radost 🕺💃!

Vybavení prostor jsme dostali darem a velmi děkujeme těmto firmám a lidem, se kterými jsme to domlouvali:

 • dm drogerie markt s.r.o., Pavla Kusová (stoly, židle, skříně, kancelářské potřeby, kávovar)
 • Sconto Nábytek s.r.o., Gabriela Kramerová, Petra Kočová a Jan Bernard (skladovací regály, úložné boxy a podsedáky)
 • KOBERCE BRENO, spol. s r. o., Pavel Bartůněk (koberec do místnosti na skupiny pro děti a mladistvé)

VELKÁ SKŘÍŇ DO CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ

Máte velkou skříň, ale chcete si pořizovat ještě větší? V tom případě nám tu původní velkou můžete věnovat? Na fotce je současná skříň z chráněného bydlení, za kterou hledáme náhradu. A skutečná kolegyně Monika, za kterou náhradu rozhodně nehledáme 😊. Pomůžete Monice, aby nebyla nešťastná? Pošlete prosím fotky a rozměry Matějovi (to je ten na fotce výše v modrém triku) buď na m.vasina@fokus-cb.cz nebo na telefon/WhatsApp 605 147 279. Děkujeme ❤️

FRANTIŠEK Z CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ

Je to velký příběh člověka, který přišel před třemi lety do chráněného bydlení po dlouhodobé hospitalizaci (několik měsíců v kuse) a měl i zkušenost se životem na ulici, exekucemi atd. Po všemožných peripetiích se Františkovi podařilo se chytit. Důležité bylo Frantovo odhodlání a to, že opravdu pracoval na změně. A také to, že měl pořádné zázemí na chráněném bydlení a podporu zdejších pracovníků, kteří mu věřili a podporovali jej. S pomocí kolegyně Lenky si našel zaměstnání a pracuje tam už dva roky. Přes projekt Housing First se podařilo pro něj a jeho partnerku najít byt v Budějovicích, který je Franta schopný díky práci udržet. Nyní využívá průběžnou podporu kolegyně Soni z Komunitního týmu.

P. S. František je přezdívka a na fotce je pro ilustraci klientský pokoj na chráněném bydlení na Žerotínově ulici.

JIHOČESKÝ KRAJ BUDE SPOLUFINANCOVAT SOCIÁLNÍ SLUŽBY FOKUSU 

Zastupitelstvo Jihočeského kraje 22. 2. 2024 rozhodlo o poskytnutí dotace pro FOKUS České Budějovice. Účelem dotace je spolufinancování nákladů, které souvisí se zajišťováním sociálních služeb chráněné bydlení a sociální rehabilitace.

Službu chráněné BYDLENÍ K-PAX podpořil Jihočeský kraj dotací 4 312 000 Kč (tj. 73 % z plánovaného rozpočtu 5 936 000 Kč)

Službu Komunitní tým (sociální rehabilitace) podpořil Jihočeský kraj dotací 9 153 000 Kč (tj. 81 % z plánovaného rozpočtu 11 294 000 Kč) 

Jihočeský kraj vyplatí dotaci ve dvou splátkách na účet FOKUSu České Budějovice. 1. splátku do 15. 4. 2024 ve výši 60 % poskytnuté dotace, 2. splátku do 31. 7. 2024 ve výši 40 % poskytnuté dotace.

Na tomto místě chceme kromě Jihočeskému kraji poděkovat i mnohým z Vás, kteří svými dary přispíváte na podporu lidí s obtížemi v oblasti duševního zdraví. Moc si Vaší podpory vážíme!

Pokud se chcete přidat další, nejvíce nám pomůžete pravidelným měsíčním příspěvkem. Účet je 573112309/0800, do poznámky napište DAR a kontakt na sebe. Děkujeme ❤️.

QR kód s číslem účtu je tady:

 

.

SPOLUPRÁCE S OBCEMI

Naše služby jsou pro klienty zdarma. Jedinou výjimku tvoří obyvatelé chráněného bydlení, kteří za ubytování a s tím spojené služby platí.

Metodika Ministerstva práce a sociálních věcí uvádí povinný 10 % podíl spolufinancování sociálních služeb, který si služby mají zajistit z míst, kde působí (samosprávy). Obcím zákon nic takového nenařizuje. A tak nám nezbývá, než napřímo oslovovat zástupce jednotlivých obcí na celém území, kde působíme (okresy České Budějovice a Český Krumlov). Koncem loňského roku jsme do obcí zaslali žádost o spolupráci a letos jsme začali s návštěvami na úřadech (mimo ORP obce České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Trhové Sviny a Týn nad Vltavou, které naše služby dlouhodobě podporují skrze dotační řízení). Doposud finančně podpořily služby pro lidi s duševním onemocněním tyto obce:

 • Město Borovany
 • Město Hluboká nad Vltavou
 • Město Velešín
 • Město Vyšší Brod
 • Městys Besednice
 • Městys Ševětín
 • Obec Benešov nad Černou
 • Obec Brloh
 • Obec Čenkov u Bechyně
 • Obec Dobrá Voda u Českých Budějovic
 • Obec Dolní Dvořiště
 • Obec Homole
 • Obec Horní Stropnice
 • Obec Chrášťany
 • Obec Lipno nad Vltavou
 • Obec Litvínovice
 • Obec Mirkovice
 • Obec Střítež
 • Obec Svatý Jan nad Malší

Děkujeme ❤️

Mimochodem, z celého území (na mapce ohraničeno svítivou zelenou barvou) využilo spolupráci s našimi sociálními a jinými odbornými pracovníky z Komunitního týmu 549 klientů a zájemců o naše služby. Tým pracovníků přímé péče tvořil průměr 11,5 úvazku za celý rok (tzn. pracovník zaměstnaný na celý úvazek byl průměrně za rok v kontaktu s 48 lidmi). Bára, která je vedoucí Komunitního týmu, k tomu dodává: „Tím, že máme dělené úvazky se jednalo o 19 pracovníků v celé své osobě 😊.“

ŠKOLENÍ PRACOVNÍKŮ V MODELU CARe

Model CARe (Comprehensive Approach to Rehabilitation) znamená komplexní přístup k rehabilitaci osob s duševním onemocněním. V podstatě rozvíjí a posouvá naši stávající metodu práce s klienty (Case Management). CARe se zaměřuje v první řadě na zlepšení kvality života a silné stránky člověka s duševním onemocněním, jeho zplnomocnění a podporu začlenění do komunity. Zahrnuje teoretická východiska, základní vizi a praktické pracovní metody a nástroje. Je to aktuálně jeden z nejkomplexnějších přístupů v psychosociální rehabilitaci lidí s duševním onemocněním.

Jedná se o obsáhlé školení v délce 50 hodin. Školení je pro 17 pracovníků, cena je 170 000 Kč vč. pronájmu školicích prostor a nám spadl kámen ze srdce, když nám z NADACE ČEZ napsali, že přijali a v plné míře podpoří naši projektovou žádost. WAU!

PODPORA DĚTÍ A MLADISTVÝCH

Lucka, Kristi a Roman se ve FOKUSu specializují na podporu dětí 12+ a mladistvých. Poslední dobou se daří spolupráce s Dětským oddělením nemocnice České Budějovice, což je skvělá zpráva. Už horší zpráva je, že každý týden se jedná o 1 – 2 hospitalizované děti, které zažívají velkou psychickou nepohodu, mají potíže se zvládáním emocí a hranic nebo se poškozují. Naši pracovníci se s nimi schází, nabízí možnost setkání i jejich rodičům a sourozencům. Stále narůstá počet dětí i jejich rodinných příslušníků, kteří schůzky s našimi pracovníky vyhledávají.  

P.S. tady ty fotky jsou z brigády na zahradě FOKUSu minulý týden. Roman a Kristi během vteřiny vytvořili tady ten příběh pro fotoaparát. A vteřinu předtím si opatřili zahradnické náčiní, aby nevypadali, že nic nedělají. Dobrý, ne? Lucka právě dokončila jednu z mnoha konzultací s klienty a přišla na zahradu aspoň pozdravit a povzbudit kolegyně a kolegy. 

NĚKOLIK POZVÁNEK NA ZÁVĚR

 • V pondělí 15. dubna v 19 hodin se promítá v Kině Kotva v ČB film Horská dráha. Je o lidech, „kterým do života vstoupila hraniční porucha osobnosti.“ Rebeka, Taisa a Kuba…tři jména mladých lidí, kteří byli nuceni přizpůsobit život své diágnóze, ale zároveň se snaží pomáhat svému okolí. Pomoc druhým je jeden ze společných jevů HPO a to je také případ Martiny, která jako čtvrtý aktér filmu vstupuje do děje jako člověk jejíž osud je spojený s hraniční poruchou jinak. Martina totiž reprezentuje skupinu blízkých, jelikož přišla o dceru, která byla „hraničářkou“. Ve filmu skrze rozhovory a zdokumentování jejich prostředí přiblížíme, jaké to je mít život protkaný nemocí, kterou právě dcera Martiny, Anetka, nazývala „rakovinou duše“.
 • Ve čtvrtek 25. dubna si přijďte poslechnou v 16 hodin do Rabenštejnské věže v ČB autorská čtení Terezy, Kateřiny, Dominiky, Ondřeje, Františka, Jitky a Zdeňka. Akce má název Propsat se do pohody a je součástí festivalu Literatura žije.
 • Už teď si do kalendářů napište na čtvrtek 13. června od 15 do 19 hodin Zahradní slavnost na Novohradské v ČB. FOKUS DOSÁHL PLNOLETOSTI a my se těšíme, že to spolu s Vámi oslavíme 🎂🎉

Tomáš, Zdeňka (šéfové) a všichni pracovníci FOKUSu České Budějovice