Stanislav, 47 let

Stanislavovi je 47 let. Vystudoval střední školu s maturitou, miluje přírodu, kvalitní hudbu a zajímá se o aktuality ze světa sportu. Do chráněného bydlení, kde nyní žije, přišel z psychiatrické nemocnice. Tam strávil předchozích 21 let.

„Začátky v chráněném bydlení nebyly pro Stanislava snadné. Po tak dlouhé hospitalizaci měl potíže s orientací v novém místě, komunikací s neznámými lidmi, se zvládáním běžných domácích prací,“ vypočítává Kristýna Möhwaldová, vedoucí chráněného bydlení.

Za rok v chráněném bydlení toho Stanislav mnoho dokázal. Naučil se vařit, pravidelně si uklízí, zlepšují se u něj sociální dovednosti, našel si přítelkyni. Postupně se začal orientovat v okolí svého nového bydliště. „Zpočátku měl velký strach ze samostatných cest do města, dnes už si sám nakoupí, dojde k lékařům, zajede na návštěvu k příbuzným či do Sociálně terapeutické dílny, kterou FOKUS provozuje na druhé straně města,“ vypočítává Kristýna Möhwaldová.

Stanislavovým přáním do budoucna je najít si vlastní bydlení a ještě více se osamostatnit. „Věříme, že to dokáže. Když bude chtít, budou za ním docházet pracovníci Komunitního týmu FOKUSu a pomáhat mu brát život zpátky do svých rukou,“ dodává Kristýna Möhwaldová, vedoucí chráněného bydlení.